Parawan nawannowy przyda się, gdy często zamiast kąpieli bierzesz w wannie prysznic. Dobrze dobrany i zamontowany parawan ochroni łazienkę przed pryskającą wodą, zapewniając jednocześnie swobodę ruchów zarówno podczas natrysku, jak i kąpieli.
Budowa parawanów nawannowych
Skrzydła parawanu są na ogół płaskie, rzadziej łukowate. W zależności od modelu jest ich od jednego do kilku. Mogą być nieruchome (montowane na stałe), rozwierane, suwane albo składane (czasem skrzydło przy ścianie jest nieruchome, a pozostałe można złożyć). Wiele parawanów ma skrzydła obracające się o 180º, dzięki czemu łatwo je umyć ze wszystkich stron. Skrzydła złożonego parawanu nie przeszkadzają w kąpieli – z reguły odsuwa się je na boki lub” odkłada płasko na ścianę.
Skrzydła są zrobione ze szkła hartowanego (tzw. bezpiecznego – stłuczone rozpada się na małe kawałki bez ostrych krawędzi) albo z tworzywa szkłopodobnego (polistyrenu, akrylu lub tzw. plastikowego szkła). Mogą być przezroczyste albo matowe; są też we wzory, np. w kratkę lub z motywem kropelek – taki parawan jest mniej przejrzysty i zapewnia większą intymność. Czasem są pokryte powłoką antyosadową, zwaną anti-plaque, artclean, cleartec; wtedy szybciej spływa z nich woda i mniej osadza się kamień i brud.
Tafla szkła lub tworzywa jest umieszczona w ramie z aluminium – chromowanego lub lakierowanego; są również parawany bezramowe. Z aluminium robi się również listwy przyścienne, prowadnice i zawiasy. Aby skrzydła były szczelne, na ich krawędziach są zamontowane uszczelki (gumowe lub z tworzywa sztucznego). Często tworzywo jest przezroczyste, prawie go więc nie widać. W niektórych modelach są magnetyczne zamknięcia.
Dobór parawanu nawannowego
Wybierając parawan, trzeba znać wymiary wanny; ważne jest też jej ustawienie względem ścian oraz miejsce umocowania baterii. Najpopularniejsze są parawany przeznaczone do wanien stojących w rogu łazienki. Jednak w sklepach znajdziemy również modele do wanien przylegających do ściany trzema bokami albo tylko jednym bokiem. Producenci oferują też parawany na półokrągłe wanny narożne. Ceny parawanów nawannowych zależą od modelu (bezramowe są droższe), wielkości, użytych materiałów (szkło hartowane kosztuje więcej niż tworzywo sztuczne), okuć i od producenta. Najtańsze są parawany jednoskrzydłowe. Za powłokę antyosadową trzeba dopłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.