Łazienka w bloku jest zazwyczaj niewielka i zajmuje powierzchnię około 4-5 m². Może być połączona razem z toaletą, czasami ubikacja stanowi oddzielne pomieszczenie. Mała łazienka w bloku jest przeważnie trudno ustawna i stanowi poważne wyzwanie dla projektantów i dekoratorów wnętrz. Czy jednak można ją urządzić funkcjonalnie i ze smakiem? Ależ oczywiście!
Jak urządzić małą łazienkę w bloku?
Mała łazienka nigdy nie stanie się przestronnym salonem kąpielowym – to jasna sprawa. Jednak wybierając odpowiednią ceramikę i meble, można sprawić, że nabierze elegancji i zyska na funkcjonalności. Aranżacja łazienki w bloku w pierwszej kolejności powinna uwzględniać rozmieszczenie największych elementów. Na początku zaplanujmy więc miejsce na wannę lub kabinę prysznicową. Później dopiero skoncentrujmy się na pozostałych sprzętach. W bardzo małych łazienkach lepiej zainstalować przeszkloną nowoczesną kabinę prysznicową zamiast wanny. Starajmy się nie ustawiać prysznica czy wanny naprzeciwko drzwi wejściowych do łazienki. Jest to bardzo złe rozwiązanie aranżacyjne, które dodatkowo pomniejsza i tak niewielkie wnętrze. Po otworzeniu drzwi dobrze, gdy zobaczymy duże lustro. Odbijający się w nim korytarz i ściany łazienki sprawią, że pomieszczenie wyda się większe niż jest w rzeczywistości. Dużo miejsca pozwalają zaoszczędzić narożne kabiny prysznicowe – kwadratowe lub półokrągłe. Jeśli jednak zależy wam na długich kąpielach, wybierzcie wannę o kompaktowych wymiarach 140×70 cm. Na wannie można zamontować szklany parawan.
Dużą zmorą łazienek w bloku jest ich akustyczność. Zazwyczaj wszystkie znajdują się w tym samym pionie, dlatego często słychać, co w łazience nad nami robią sąsiedzi. Przed rozpoczęciem urządzania łazienki warto zastanowić się, czy pomieszczenie można wyciszyć. Izolację akustyczną radzimy jednak nie przeprowadzać na własną rękę, lecz skorzystać z porad i pomocy fachowców. Drugą bolączką w łazienkach w bloku są widoczne rury i piony kanalizacyjne, które szpecą wnętrze. Niestety, nie zawsze daje się je schować w szafkach, obudować, ukryć przed wzrokiem. By rury w łazience nie rzucały się w oczy, pomyślmy nad rozsądnym rozmieszczeniem poszczególnych sprzętów. Dowiedzmy się, na jakie zmiany budowlane pozwala spółdzielnia mieszkaniowa. Najpopularniejszym sposobem na ukrycie rur jest zamaskowanie ich glazurą. Czasami jednak nie daje się tego zrobić, gdy wymagany jest łatwy dostęp do instalacji, bez konieczności zrywania okładziny.
Jakie triki aranżacyjne warto stosować?
Podstawą dobrej aranżacji jest ergonomiczne i funkcjonalne zagospodarowanie wnętrza. W małych łazienkach w bloku doskonale się sprawdza styl minimalistyczny. Warto postawić na podświetlane półki wnękowe zrobione ze ścianek i obłożone mozaiką. Optycznemu powiększeniu wnętrza na pewno posłuży jasna kolorystyka: ponadczasowa biel, jasny beż i grafit, turkus oraz écru. By nadać łazience nieco mocniejszego wyrazu, gdzieniegdzie można wprowadzić kolorystyczne akcenty, ale z umiarem. Białą lub beżową terakotę można przełamać np. ciemnym drewnem. Poszerzeniu łazienki posłuży układanie na ścianach dużych prostokątnych płytek, np. o wymiarze 30×60 cm. W małych pomieszczeniach należy unikać ciemnych kolorów. By uatrakcyjnić wygląd małej łazienki, zadbajmy o efektywne oświetlenie. Do niewielkich pomieszczeń łazienkowych starajmy się nie wprowadzać niepotrzebnie dodatkowych elementów, takich jak szafeczki na ręczniki, wieszaki, pralka, półeczki. Nadmiar wyposażenia i przedmiotów sprawia wrażenie przytłoczenia, ciasnoty i zagracenia. Umieśćmy i wstawmy tylko te sprzęty, które są najpotrzebniejsze, by zyskać na przestrzeni. Może niektóre akcesoria da się przenieść do innego pomieszczenia lub po prostu z nich zrezygnować. Warto jednak zakupić umywalkę z szafką, która nie ogranicza metrażu, a jej błyszczący front dodatkowo rozświetli wnętrze.