Podczas urządzania łazienki decyzja dotycząca ogrzewania jest jedną z kluczowych, albowiem będzie miała ogromne znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania tej przestrzeni. Już na etapie planowania musimy więc zdecydować jakie ogrzewanie chcemy, aby odpowiednio dopasować wszelkie elementy do naszych potrzeb.
Rodzaje ogrzewania łazienkowego
Wciąż najczęściej wybierane jest ogrzewanie ścienne. Współcześnie są to na ogół grzejniki drabinkowe, które pojawiły się w miejscu dotychczasowych żeliwnych kaloryferów. Taki typ grzejnika nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale może równocześnie służyć nam za suszarkę. Pośród ogrzewania ściennego możemy wyróżnić wodne, podłączane do centralnego ogrzewania, dlatego działa jedynie w sezonie grzewczym. Innego rodzaju jest ogrzewanie elektryczne, które niestety miewa słabą moc i nie zawsze jest w stanie ogrzać całą łazienkę. Ostatni rodzaj to grzejniki wodno-elektryczne podłączone do centralnego ogrzewania, lecz równocześnie posiadające dodatkową grzałkę elektryczną. To umożliwia korzystanie z ogrzewania przez cały rok.
Coraz częściej stosuje się też ogrzewanie podłogowe, które może być zarówno wodne jak i elektryczne. W przypadku większych łazienek warto pomyśleć o połączeniu ogrzewania podłogowego oraz ściennego.
Dobór wielkości grzejnika
Wybierając wielkość grzejnika, musimy uwzględnić kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim istotna jest izolacyjność przegród budowlanych, a także szczelność okien oraz drzwi. Znaczenie będzie miała również średnia temperatura zewnętrzna oraz oczekiwana temperatura wewnętrzna. Generalnie zapotrzebowanie na ciepło w przestrzeni łazienkowej wynosi mniej więcej od 70 do 100 W/m² powierzchni, przy standardowej wysokości pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że podczas grzania możemy mieć pewne straty ciepła. Taka sytuacja występuje na przykład przy grzejnikach drabinkowych, które służą nam równocześnie jako suszarka. Wtedy należałoby przyjąć wyższą ilość zapotrzebowania na ciepło. W przypadku łazienki najlepiej zawsze zdecydować się na dwa rodzaje ogrzewania, dzięki czemu łatwiej nam będzie wyregulować optymalną temperaturę.