Czym kierować się podczas wyboru drzwi do łazienki? O czym pamiętać? O co zapytać specjalistę od stolarki drzwiowej? Zastanawiając się nad drzwiami do łazienki, przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że muszą one spełniać konkretne warunki użytkowe. Łazienka to jedyne pomieszczenie w mieszkaniu, które jest narażone na tak wysoki poziom wilgotności, zatem należy zadbać o jego odpowiednią wentylację. Dobre drzwi łazienkowe powinny zapewniać komfort użytkowania, ale także pasować do estetyki wnętrza.
Bezpieczeństwo i wygoda
O rodzaju drzwi do łazienki, ich wielkości i kształcie warto pomyśleć już na etapie projektowania mieszkania. Zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego drzwi łazienkowe muszą otwierać się na zewnątrz oraz mieć nie mniej niż 80 cm szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy. Istotny element drzwi do łazienki stanowią otwory wentylacyjne, które chronią pomieszczenie kąpielowe przez wysokim stopniem wilgotności. Otwieranie drzwi na zewnątrz rodzi konieczność zadbania o to, by otwierane drzwi do łazienki nie blokowały np. przejścia do przedpokoju albo nie obijały się o meble stojące w korytarzu.
Drzwi łazienkowe powinny zapewniać poczucie bezpieczeństwa i intymności, dlatego stosuje się w nich odpowiednie zamki (uniwersalne na klucz albo pokrętła łazienkowe) zamykane od wewnątrz. Warto jednak wybrać taki model, który w sytuacjach awaryjnych będzie można otworzyć także od zewnątrz. Kolejna istotna kwestia to wentylacja łazienki. Drzwi łazienkowe nie powinny być zbyt szczelne by uniknąć zbierania się wilgoci na ścianach. W celu skutecznej wymiany powietrza drzwi do łazienki wyposażone są zwykle w kratki lub tuleje wentylacyjne. Czasami stosuje się podcięcia drzwi od dołu, by szczelina między podłogą umożliwiała swobodny przepływ powietrza.
Estetyka i smak
Wybierając drzwi do łazienki, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko funkcje użytkowe, ale również walory estetyczne. Drzwi łazienkowe powinny pasować do stylu, w jakim urządzono salon kąpielowy oraz przedpokój. Aranżacja łazienki powinna harmonizować ze skrzydłem drzwiowym. Zwolennicy tradycji mogą wybrać drzwi z drewna, zarówno z pełnym skrzydłem w kolorze buku, orzecha czy olchy, jak również z przeszkleniami. W mieszkaniach blokowych popularnym rozwiązaniem było umieszczanie szybki w górnej części drzwi do łazienki. Dzisiaj odchodzi się od tego standardu, montując różną liczbę szyb.
Przeszklenia w drzwiach zaleca się do łazienek małych, ciemnych, pozbawionych okna i naturalnego światła. Nieprzezierne, mleczne lub matowe szkło umożliwia doświetlenie wnętrza, a jednocześnie zapewnia poczucie prywatności użytkownikom łazienki. Oryginalnym pomysłem jest zamontowanie drzwi wykonanych w całości ze szkła. Takie rozwiązanie pasuje do nowoczesnych łazienek. Zastanawiając się nad wyborem drzwi łazienkowych, pamiętaj o ważnych elementach – otwieraniu skrzydła na zewnątrz, wentylacji i bezpiecznym zamku. Zadbaj też, by drzwi komponowały się ze stylem, w jakim urządzono łazienkę.