Umywalka jest jednym z najczęściej używanych elementów wyposażenia łazienki. Dlatego właśnie należy zwrócić na nią szczególną uwagę podczas aranżacji przestrzeni. Umywalka nie tylko musi być wygodna, ale równocześnie i funkcjonalna, a przy tym powinna ona idealnie współgrać ze stylistyką łazienki. Na co więc zwrócić uwagę?
Rodzaje umywalek
Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że na rynku znajdziemy różnego typu umywalki. Różnią się one od siebie pod względem kształtu, rozmiaru oraz materiału, z którego zostały wykonane. Istotny jest też sposób montażu. Ostatnimi czasy dość popularne stały się umywalki wiszące. Szczególnie dobrze sprawdzają się one w niedużych łazienkach czy toaletach. Montowane są za pomocą specjalnych śrub montujących. Takie rozwiązanie zdecydowanie sprawdza się najlepiej, gdy planujemy umieścić ów element w narożniku łazienki, aby w ten sposób zaoszczędzić sporo miejsca. Umywalki wiszące można także umieścić na stelażu. Taki montaż jednak stosowany jest raczej w większych salonach kąpielowych, gdzie do dyspozycji mamy więcej przestrzeni i zależy nam na wspaniałym efekcie wizualnym.
Umywalki blatowe i podblatowe
Innego typu są umywalki przeznaczone do umieszczenia ich na blacie łazienkowym. W tym przypadku wyróżnia je najczęściej większy rozmiar. Produkty takie sprawdzają się więc w nowoczesnych eleganckich łazienkach. Cała misa będzie widoczna, albowiem jedynie syfon umieszczony jest pod blatem. Takie rozwiązanie nie tylko wygląda nietuzinkowo, ale równocześnie oferuje nam sporo przestrzeni, dzięki czemu jest bardzo funkcjonalne i wygodne. Ciekawie prezentują się również umywalki wpuszczane w blat. Wymagają one jednak wycięcia otworu, w związku z czym większa część misy będzie znajdować się pod poziomem blatu. W przypadku umywalek podblatowych cała misa schowana jest pod blatem. Podczas montażu należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie krawędzi takiego blatu, aby nie uległ on szybkiemu zniszczeniu. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w przestrzeni, w której pragniemy zminimalizować ilość elementów, aby uzyskać efekt minimalistyczny.