Amatorzy kąpieli w wannie na pewno przywiązują wagę do tego, czy ich wanna jest wygodna i komfortowa. Nie zawsze można kupić wannę, o jakiej się marzy, gdyż czasami kształt i wielkość łazienki uniemożliwiają wybór upragnionego modelu. Na rynku jest jednak bogata oferta i można zamówić sobie nawet wannę o nietypowych wymiarach i gabarytach. Wśród jakich wanien możemy wybierać? O czym pamiętać, decydując się na konkretną wannę?
Wanny tradycyjne a nowoczesne
Przez wiele lat na rynku można było spotkać w zasadzie takie same wanny. Różniły się one jedynie materiałem, z jakiego były wykonane i rozmiarami. Były to wanny prostokątne z otworem odpływowym zazwyczaj na krótszym boku. Funkcjonowały bez konkurencji aż do czasu, gdy ktoś postanowił urozmaicić wybór wśród wanien. Pojawiły się wówczas nowe udogodnienia w postaci uchwytów, siedzisk, wyższego podparcia pod plecy, zagłówków itp., a także wanny o różnych kształtach.
Dzisiaj mamy szeroki wachlarz wyboru. Bez problemu znajdziemy wannę do małej, nietypowej architektonicznie łazienki, jak i do przestronnego salonu kąpielowego, w którym możemy ustawić dużą wannę wolnostojącą. Możemy wybierać wśród wanien narożnych symetrycznych i asymetrycznych, owalnych, okrągłych, pięciokątnych, sześciokątnych, kwadratowych i o całkiem nieregularnych kształtach. Są to często wanny wykonywane na zamówienie według preferencji użytkownika. Dzisiaj nie ogranicza nas nie tylko wielkość czy kształt wanny, ale także jej głębokość i materiał, z jakiego jest wykonana (szkło, drewno, akryl, kamień). Producenci nowoczesnych wanien prześcigają się też w gadżetach do kąpieli, oferując wanny z hydromasażem, z uchwytami, z parawanami, podświetlaniem czy przykryciem wanny.
O kształtach wanien
Generalnie nie ma chyba już kształtu, w jakim nie moglibyśmy zakupić wanny. Nawet te najbardziej wymyślne da się wykonać na zamówienie, choć oczywiście koszty takiej wanny są odpowiednio wyższe od cen standardowych wanien dostępnych w sklepach budowlanych.
- Wanny prostokątne – wywodzą się od tych tradycyjnych, najstarszych wanien. Nie są w pełni kanciaste, mają niezbędne naturalne zaokrąglenia. Ponadczasowe i klasyczne znajdują ciągle swoich miłośników.
- Wanny owalne – te także wyłoniły się z wanien klasycznych. Choć są rzadziej spotykane w domach, to jednak urzekają swoją prostotą i klasą. Występują też jako wanny wolnostojące, majestatyczne, atrakcyjne, wygodne i niezwykle funkcjonalne.
- Wanny trójkątne – to głównie wanny naroże (symetryczne i niesymetryczne). Są wygodne, często wyposażone w siedzisko, ale zajmują sporo miejsca.
- Wanny okrągłe – nadają się raczej do dużych łazienek. Częstym rozwiązaniem jest wpuszczenie takiej wanny w podłogę. Z wanny okrągłej może jednocześnie korzystać wiele osób, gdyż jest ona obszerna.
- Wanny wielokątne – wanny narożne na planie pięciokąta lub sześciokąta albo wanny wielokątne wolnostojące. Podobnie jak wanny okrągłe zajmuję wiele miejsca w łazience, więc należy odpowiednio zaplanować przestrzeń.
- Wanny nietypowe – ze względu na swoją nietypowość najczęściej są to wanny wolnostojące. Najczęściej wykonuje się je na specjalne zamówienie klienta.
Wanna może być centralnym punktem w łazience, dlatego warto zastanowić się nad jej wyborem i sposobem aranżacji przestrzeni łazienkowej.