Łazienka przy sypialni sprzyja poczuciu intymności i może stanowić dodatkowy element aranżacji sypialnianego wnętrza. Obecnie modne są połączenia łazienki razem z sypialnią. Pomieszczenia nie są od siebie nawet odseparowane drzwiami, lecz oddzielone jakimś przepierzeniem, np. murkiem czy wysoką ścianą. Łazienka i sypialnia tworzą zatem jedną całość. My jednak skoncentrujemy się na zwykłej łazience buduarowej znajdującej się przy sypialni. Jak efektownie i funkcjonalnie zaaranżować sypialnianą łazienkę?
Wygoda użytkowania to podstawa
Na łazienkę przy sypialni nie każdy może sobie pozwolić. W mieszkaniach w bloku raczej nie spotkamy się z takim komfortem. Jednak w domach jednorodzinnych coraz częściej można zetknąć się z wieloma łazienkami usytuowanymi na różnych poziomach i przeznaczonymi specjalnie dla wybranych domowników. Jednym z coraz częściej projektowanych pomieszczeń jest właśnie oddzielna łazienka dla małżeństwa usytuowana w pobliżu sypialni. Tego typu łazienka przede wszystkim kojarzona jest z intymnością i miejscem osobistego relaksu. Bez skrępowania wobec innych domowników można korzystać z niej w nocy i wyciszać się kąpielą w samotności, gdy dzieci już śpią.
Z małżeńskiej łazienki przy sypialni można również korzystać we dwoje i w ten sposób zacieśniać partnerskie więzi. Urządzenie sypialnianej łazienki zależy przede wszystkim od jej wymiarów. Jeśli pozwala na to metraż, można wstawić do niej wygodną dużą wannę na wspólne kąpiele. Jeśli łazienka jest mała, ograniczyć się należy do kabiny prysznicowej. Nieodzownymi elementami wyposażenia małżeńskiej łazienki są umywalka z komfortowym blatem, lustro, miska ustępowa oraz bidet. Rozmieszczenie urządzeń sanitarnych powinno uwzględniać wygodę użytkowania. Godnymi zaproponowania do sypialnianej łazienki są urządzenia i meble projektu Antonio Citterio.
Dobre rozwiązania aranżacyjne
Dobrze, jeśli łazienka przy sypialni jest przytulna, ciepła i komfortowo urządzona. W stworzeniu odpowiedniej atmosfery w sypialnianej łazience pomaga oświetlenie – dyskretne, punktowe, o żółtym odcieniu. Bardzo fajnym rozwiązaniem aranżacyjnym jest oddzielenie łazienki od sypialni za pomocą nieprzezroczystych drzwi suwanych. Drzwi takie montujemy na jednej ze ścian, dostosowując ich kolorystykę do wnętrza. Po ich otwarciu okazuje się, że prowadzą one do osobistej oazy spokoju i relaksu – tylko we dwoje. Dla tradycjonalistów polecane są zwykłe drzwi drewniane. Na rynku dostępne są różne modele drzwi – w różnych rozmiarach, kolorach i stylach, tak więc można wybrać taki model, który najbardziej będzie odpowiadał naszym gustom i pasował do aranżacji sypialni oraz łazienki.