Długie i wąskie łazienki spotkać można jeszcze w starym budownictwie, np. w mieszkaniach w bloku czy w wiekowych kamienicach. Tego typu łazienki przysparzają wielu problemów związanych z funkcjonalnym urządzeniem. Prostokątna łazienka o wydłużonym kształcie wcale nie musi być niekomfortowa, ciasna i nieciekawie zaaranżowana. Niekorzystne proporcje łazienki można poprawić, stosując niezawodne triki optyczne i umiejętnie zagospodarowując wnętrze.
Sztuka iluzji
Długa i wąska łazienka ma kształt daleki od ideału – tego nie da się ukryć. Główne problemy, które dotyczą długiej i wąskiej łazienki, to tzw. „nieustawność” i zaburzone proporcje pomieszczenia. Wąska łazienka niejednokrotnie wymusza ustawianie mebli łazienkowych – szafek, słupków i półek – w jednej linii, wzdłuż dłuższej ściany. Takie rozmieszczenie mebli dodatkowo podkreśla nieciekawy kształt wnętrza. Po wejściu do łazienki mamy wrażenie, że znaleźliśmy się w ciasnym tunelu, z którego najchętniej chciałoby się uciec. Czy wąska i długa łazienka może być ładnym i funkcjonalnym miejscem relaksu i higieny? Ależ oczywiście, że tak! Wystarczy, że zastosujesz kilka pomysłowych trików aranżacyjnych.
By wąską łazienkę uczynić funkcjonalnym pomieszczeniem, warto wydzielić w niej dwie odrębne strefy: toaletowo-higieniczną i kąpielową. Podział łazienki na strefy można przeprowadzić za pomocą glazury i szafek. W strefie toaletowo-higienicznej umieszczamy umywalkę i sedes. Nad umywalką warto zawiesić duże proste lustro, które optycznie poszerzy wnętrze. Jeśli pozwala na to układ pomieszczenia, drugie lustro warto zawiesić po drugiej stronie. Efekt odbicia spowoduje, że łazienka wyda się przestronniejsza niż jest w rzeczywistości. Strefę kąpielową z wanną lub prysznicem warto zaakcentować ciemniejszą barwą ścian. Efektownie mogą wyglądać błyszczące ceramiczne płytki lub ciemne drewno egzotyczne.
W poprawieniu proporcji łazienkowego wnętrza pomoże również asymetryczne wykończenie ścian, np. zastosowanie poziomych pasów lub ukośnych wzorów na krótszych ścianach. W długich i wąskich pomieszczeniach zalecane są jasne lub średnionasycone kolory, które optycznie powiększają przestrzeń i czynią ją bardziej „otwartą”. Interesujący efekt daje zastosowanie ciemniejszego koloru na krótkich ścianach, szczególnie gdy jedna z krótkich ścian znajduje się naprzeciwko drzwi wejściowych. Ciemne kolory stwarzają bowiem wrażenie przybliżenia, a jasne – oddalenia. Dłuższą ścianę dobrze jest „rozbić” jakimś pionowym elementem, co wyrówna proporcje wnętrza. Na podłodze płytki czy klepki drewna należy układać w poprzek pomieszczenia (format prostokątny, podłużny), co też optycznie poszerzy łazienkę.
Wanna czy prysznic?
Wybór wanny czy prysznica zależy od wymiarów pomieszczenia. Jeśli już wybieramy wannę, warto ustawić ją na końcu łazienkowego wnętrza pod krótszą ścianą. Tego typu zabieg sprawi, że ciasne i zbyt długie w porównaniu do szerokości wnętrze stanie się krótsze i optycznie zostanie poszerzone. Takie rozplanowanie wanny w wąskiej i długiej łazience zdecydowanie polepszy proporcje wnętrza. Na tym jednak nie koniec trików z wanną! Wannę warto obudować w taki sposób, by zabudowa sięgała od ściany do ściany i stwarzała możliwość zrobienia szerokich półek na przybory toaletowe. Wannę koniecznie należy podświetlić od dołu i po bokach ścian.
W przypadku umiejscowienia klasycznej wanny na dłuższej ze ścian, należy ją również obudować, tworząc od węższej strony specjalny podest ze schodkami, który będzie nie tylko ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, ale też ułatwi wchodzenie do wanny. Jeśli łazienka jest na tyle ciasna i wąska, że uniemożliwia montaż wanny, nie pozostaje nam nic innego jak zabudowanie węższej ściany nowoczesną przeszkloną kabiną prysznicową. Taka aranżacja łazienki stworzy obszerne i wygodne miejsce na wzięcie prysznica oraz wizualnie poprawi wygląd łazienki. Ładny efekt wizualny daje również zamontowanie w jednym z rogów łazienki narożnych mebli, których dłuższy segment ciągnie się wzdłuż długiej ściany.