Mając łazienkę niewielkich rozmiarów, czasami trzeba zrezygnować z różnych opcji podczas jej urządzania, bo brakuje miejsca, bo za ciasno, bo ta czy inna szafka się nie zmieści. Rzeczywiście małe łazienki to wyzwanie aranżacyjne. Jeśli twoją łazienkę okrzyknięto najmniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, nie panikuj. Można ją urządzić i praktycznie, i ładnie. O czym pamiętać podczas aranżacji łazienki o małym metrażu?
Powiększamy optycznie małe łazienki
Nie da się powiększyć metrażu łazienki, ale na pewno można sprawić, by wydawała się wizualnie większa niż jest w rzeczywistości. W tym celu można użyć różnych technik urządzania i dekorowania wnętrz. Jak sprawić, by łazienka wydawała się optycznie większa? Po pierwsze, należy pamiętać o doborze odpowiedniego koloru ścian. Należy unikać ciemnych barw, bo przytłaczają i czynią pomieszczenie ciaśniejszym i mniejszym. Lepiej wybierać kolory ciepłe lub neutralne. Jeżeli chcemy wizualnie podwyższyć pomieszczenie, nie malujmy sufitu – niech pozostanie biały. Biel w ogóle czyni wnętrze przestronniejszym i sprawia wrażenie czystości.
Sekret powiększania małych pomieszczeń tkwi również w świetle. Jeśli mamy małe okno w łazience, to świetnie. Odsłońmy je, nie zasłaniajmy firankami czy zasłonkami. Lepiej zamontować jedynie rolety albo żaluzje. Światło dzienne w sposób naturalny czyni wnętrze przestronniejszym. Jeśli natomiast mamy małą łazienkę w bloku bez okna, zadbajmy o właściwe oświetlenie – interesujący efekt może dać sufitowe oświetlenie LED czy podświetlona obudowa wanny. W celu spotęgowania wrażenie jasności w łazience powieśmy lustra. Warto też rozważyć zakup szafek z lustrzanymi frontami.
Kolejny dylemat dotyczący oszczędzania przestrzeni w niewielkiej metrażowo łazience dotyczy tego, czy zamontować wannę czy prysznic. Jeśli zdecydujemy się na brodzik, wybierzmy kabinę prysznicową z przeziernego szkła. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wannę, to wybierajmy modele mniejsze, ale za to głębsze. Na zyskanie cennych centymetrów przestrzeni pozwala też zamontowanie umywalki w którymś z rogów łazienki. Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do toalety. Poza tym w małych łazienkach najlepiej sprawdza się styl minimalistyczny i skrupulatne dbanie o porządek – zero rupieci, zero zbędnych bibelotów, porozrzucanych kosmetyków czy porozstawianych środków do pielęgnacji ciała. Wszelkie butelki, flakoniki, akcesoria najlepiej poukładać w zamykanych szafkach. Mała łazienka może być naprawdę piękna i funkcjonalna. Trzeba tylko przemyśleć jej aranżację i zastanowić się nad zakupem odpowiedniego wyposażenia.