Jeszcze niewiele osób decyduje się na zakup drewnianej wanny do swojej łazienki, gdyż jest to dość droga inwestycja. Ciągle dużą popularnością cieszą się wanny akrylowe. Niemniej jednak wanny z drewna to bardzo ciekawy i oryginalny pomysł na aranżację salonu kąpielowego. Wanny drewniane wykonuje się z twardych, głównie egzotycznych gatunków drewna. Poddaje się je impregnacji i pokrywa lakierami ochronnymi, by zabezpieczyć je przed pochłanianiem wody, bakteriami, rozwojem pleśni, grzybów i brudem. Wanny drewniane są stosunkowo lekkie i dobrze utrzymują temperaturę wody (woda nie wychładza się szybko podczas kąpieli). Co warto wiedzieć na temat wanien drewnianych?
Drewniane wanny – ukłon w stronę ekologii
Popularność wanien drewnianych wzrasta wraz z modą na ekologię. Z drewna, które jest jednym z najbardziej prozdrowotnych, ekologicznych, naturalnych i hipoalergicznych materiałów, wykonuje się już nie tylko podłogi czy meble, ale również urządzenia sanitarne, w tym wanny. Entuzjaści ekologii wykorzystują drewno jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny w swoich domach. Bez względu jednak na to, czy jesteśmy osobami, które żyją blisko natury, czy osobami, którym zależy na oryginalnej aranżacji łazienki, kąpiel w drewnianej wannie to świetny pomysł na relaks i regenerację sił. Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz, nim masowa produkcja spopularyzowała wanny żeliwne, a potem akrylowe, nasi przodkowie mogli się cieszyć zaletami płynącymi z kąpieli w drewnianych wannach. Wanny z drewna były czymś oczywistym i powszechnym.
Plusy i minusy wanien z drewna
Nim zdecydujemy się na zakup wanny drewnianej, warto mieć świadomość zalet i wad takiego wyboru. Niewątpliwie mocną stroną wanien z drewna jest fakt, iż słabiej przewodzą ciepło, co sprawia, że woda w takiej wannie jest dłużej gorąca, a ciepło wolniej oddawane do otoczenia. Dzięki temu można dłużej pluskać się w ciepłej wodzie i korzystać z przyjemności płynącej z kąpieli. Kolejna zaleta to możliwość wykonania drewnianej wanny w dowolnym rozmiarze i kształcie (owalne, prostokątne, kwadratowe). Niestety, to, co jest zaletą, może być też wadą, gdyż zazwyczaj wanny z drewna wykonuje się na zamówienie, według indywidualnych preferencji klienta, a taka usługa jest o wiele bardziej kosztowna niż zakup gotowej wanny akrylowej w sklepie budowlanym.
Osoby, które polecają wanny z drewna, zwracają uwagę na ich unikalny wygląd, wyrafinowane piękno i naturalność. Dzięki takiej wannie można stworzyć w łazience niepowtarzalny klimat, uczynić wnętrze miejscem wyjątkowym i oryginalnym. Ponadto podkreśla się prozdrowotne walory drewna – drewniane wanny są ekologiczne, ulegają całkowitej biodegradacji, nie uczulają, korzystanie wpływają na samopoczucie człowieka. Wanny z drewna mają też zazwyczaj bardzo długi okres gwarancji (od kilku do kilkunastu lat). Ich antybakteryjne powłoki, impregnaty, olejowoski chronią przed rozwojem drobnoustrojów i zabezpieczają wannę przed gniciem.
Niestety wanny drewniane, realizowane na specjalne zamówienie klientów, są znacznie droższe od masowych wanien akrylowych. Ceny wanien z drewna są wysokie też z tego względu, że wykonuje się je z egzotycznych, dobrych jakościowo gatunków drewna (jesion, klon, mahoń, modrzew, teak, merbau, padouk, iroko). Czasami wymagają czyszczenia specjalnymi środkami, co również podwyższa koszty korzystania z takiej wanny. Niemniej jednak drewniana wanna to świetny pomysł na aranżację wymarzonego, unikalnego salonu kąpielowego. Sprawdza się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, jak i w łazienkach o klasycznym wystroju. Drewno wspaniale uspokaja, odpręża i emanuje ciepłem.