Aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwa, ale również nie niemożliwa. Wolną przestrzeń pod skosami można zagospodarować w taki sposób, aby łazienka była jednocześnie ładna, komfortowa i funkcjonalna. Większą możliwość urządzenia łazienki na poddaszu mamy wtedy, gdy wysoka jest ścianka kolankowa. Po prostu im wyżej, tym przestronniej i wygodniej. Kiedy jednak wnętrze łazienkowe jest ograniczone przestrzennie z powodu nietypowego kształtu dachu, tę nietypowość warto przekuć w oryginalność.
Wykorzystanie miejsca pod skosami
W małej łazience na poddaszu zawsze staraj się zagospodarować wolną przestrzeń. W tym przypadku ergonomia i pomysłowość powinny iść w parze. Miejsce pod skosami nie musi być puste i niewykorzystane. Choć to trudna do zaaranżowania przestrzeń, jest kilka sprawdzonych pomysłów, które warto zastosować. Jeśli ścianka kolankowa jest dość wysoka, tzn. ma więcej niż 70 cm, warto rozważyć ustawienie pod skosem urządzeń sanitarnych, z których można korzystać na siedząco, np. sedesu, bidetu lub wanny. Pamiętaj jednak, że urządzenia sanitarne należy sytuować w taki sposób, by można było przed nimi swobodnie stanąć bez obawy stłuczenia sobie głowy.
W sytuacji niskiej ścianki kolankowej, w trudno dostępnych miejscach pod skosem można ustawić niskie szafki na ręczniki z wysuwanymi szufladami lub plecione kosze na bieliznę. Niskie skosy można również zabudować, tworząc różnego rodzaju schowki i praktyczne półki we wnękach. Meble na zamówienie, choć nie są tanie, pomogą stworzyć oryginalny wystrój.
Jeśli w dachu znajdują się duże okna połaciowe, zyskuje na tym aranż łazienki. Dzięki oknom dachowym w dzień dociera do wnętrza naturalne światło, a nocą można się rozkoszować niesamowitymi doznaniami podczas kąpieli w wannie pod gwiazdami.
Gdy łazienka na poddaszu pozbawiona jest okien, nie ma jednak powodów do narzekań. Zamontowane w skośnym suficie halogenki potrafią dyskretnie rozświetlić pomieszczenie i tworzą nastrojową aurę. Do słabo doświetlonej łazienki na poddaszu warto wybrać jasne kolory płytek, by wnętrze nie było ponure. Można też zainstalować dachowe świetliki lub zrobić podświetlenia półek wnękowych.
Wyposażenie łazienki na poddaszu
W łazience na poddaszu należy zadbać o wygodę i funkcjonalność. Urządzenia sanitarne trzeba zatem montować w odpowiedniej odległości od skosów, by można było swobodnie z nich korzystać – nawet kosztem zmniejszenia metrażu łazienki. W tym celu trzeba zbudować ścianki z wykorzystaniem specjalnych stelaży montażowych (np. do powieszenia miski ustępowej).
W łazience z kłopotliwymi skosami sprawdzi się narożna wanna. Jeśli zaś wolisz prysznic, możesz wybrać specjalną kabinę prysznicową ze ściętą od góry obudową, która dopasowywana jest do konkretnego wnętrza pod skosami. Minimalna wysokość łazienki w miejscu montażu kabiny prysznicowej powinna wynosić 190 cm. Warto też zrezygnować z brodzika i zrobić odpływ bezpośrednio w podłodze albo zamontować brodzik płaski. Będzie wówczas nowocześnie i stylowo.
Poddasze to szczególna przestrzeń na aranżację łazienki. Skosy, belki, widoczne fragmenty więźby dachowej, drewniane filary podporowe ograniczają swobodę manewru. Te wszystkie elementy przy odrobinie wyobraźni można jednak zamienić w walory wnętrza, a trudną na pierwszy rzut oka przestrzeń zaadaptować na wygodną i funkcjonalną łazienkę.