Slow design to nowy trend, który zyskuje coraz większą popularność. Odwołują się do niego ludzie świadomi potrzeby dbania o środowisko naturalne. Nie jest to jednak zwyczajny styl ekologiczny. Termin „slow design” wprowadzono na początku XXI wieku i oznacza on tworzenie rękodzieł (szeroko rozumianych) na bazie produktów, które ulegają biodegradacji, w zgodzie z lokalnymi tradycjami i zwyczajami. Slow design to zatem szansa na rozwój lokalnego rynku. Najczęściej opiera się na indywidualnych zamówieniach, by produkt był maksymalnie dostosowany do potrzeb klientów.
Slow design w łazience
Stylem slow design najczęściej inspirują się osoby, które chcą samodzielnie i w sposób indywidualny zaprojektować własne domy czy mieszkania z szacunkiem dla środowiska i przyrody. „Slow” oznacza „powoli” i odnosi się do wnikliwej i dokładnej analizy potrzeb osób i rynku oraz na ręcznym wykonaniu produktu i pieczołowitym dopracowaniu każdego szczegółu. Wzory, dekoracje zazwyczaj nawiązują do miejscowej twórczości i umożliwiają rozwój lokalnych firm, które produkują unikatowe rzeczy utożsamiane z danym regionem. Slow design to również przedsiębiorstwa i znane marki, które wykorzystują w procesie produkcji ekologiczne tworzywa i tworzą swoje produkty w limitowanych seriach, ograniczając je tylko do kilku oryginalnych egzemplarzy.
Współcześni klienci to bardzo świadom klienci, którzy są skłonni nawet zapłacić więcej pieniędzy i kupić unikatowy, niepowtarzalny produkt niż kupować rzeczy tworzone na masową skalę, dostępne niemal w każdym sklepie. Slow design opiera się głównie na indywidualnych zamówieniach. Tworzy się produkt idealnie dopasowany do preferencji i gustu klienta. Niejednokrotnie zwolennicy slow designu sami wykonują dekoracje i ozdoby do swoich wnętrz, mając gwarancję, że nikt inny takiej rzeczy mieć nie będzie. W trendzie slow design mieścić się będzie zatem stary odrestaurowany mebel, np. z wykorzystaniem techniki decoupage. Cechy stylu slow design bardzo często przypominają styl rustykalny, gdyż nawiązują do folkloru i dążą do optymalnych rozwiązań, które nie tylko będą oryginalne, ale i funkcjonalne. Slow design na pewno przypadnie do gustu osobom, które chcą samodzielnie zaaranżować swoje wnętrza i którym leży na sercu dobro środowiska naturalnego.