Aby ocieplić łazienkowe wnętrze, warto zastanowić się nad kupnem puszystych dywaników na podłogę. Taki dywanik do łazienki sprawi, że po wyjściu z wanny będzie nam ciepło w stopy, a wnętrze stanie się przytulne. Na rynku mamy do dyspozycji przeróżne dywaniki łazienkowe: materiałowe, bambusowe, plastikowe, piankowe itp. Jaki dywanik łazienkowy wybrać?
Włos, pianka, a może korek?
Najpopularniejszymi dywanikami łazienkowymi są miniaturki wykładzin pokojowych – z długim albo krótkim włosiem. Występują one w różnych wzorach i kolorach. Często sprzedawane są w zestawach, np. dywanik pod muszlę sedesową, dywanik pod kabinę prysznica i pokrycie na klapę WC. Wykładzinowe dywaniki łazienkowe dają duże możliwości aranżacyjne. W stonowanych łazienkach dywaniki warto dobierać pod kolor płytek. Można sugerować się gamą barw, np. dywanik szmaragdowy będzie ładnie się prezentował w jasnozielonej łazience, a granatowy – w niebieskiej. W nowoczesnych łazienkach sprawdzi się dobór dywaników na zasadzie kontrastu, np. do białej łazienki można zakupić dywaniki w mocno czerwonym kolorze (do tego czerwone dodatki).
Zamiast dywaników wykładzinowych można wybrać do łazienki matę z syntetycznej pianki. Pianka syntetyczna na podłogę to dobry pomysł, ponieważ jest to materiał o właściwościach absorpcyjnych i łatwy do utrzymania w czystości. Poza tym, pianka syntetyczna jest tania i występuje w wielu wzorach oraz rozmiarach. Jej wadą może być jednak stosunkowo niedługa trwałość. Dobrym wyborem – zwłaszcza do łazienek ekologicznych – jest mata z korka. Dywanik z naturalnego korka bardzo szybko schnie, zapewnia skuteczną izolację termiczną i ładnie wygląda. W łazienkach orientalnych i rustykalnych ładnie będzie wyglądała drewniana/korkowa mata lub dywanik ozdobiony wzorem.
Pielęgnacja dywaników łazienkowych
Bawełniane dywaniki łazienkowe można prać w pralce, natomiast dywaniki z syntetycznego włosia wymagają bardziej zaawansowanych metod czyszczenia. Dywaniki łazienkowe na co dzień – tak jak zwykłą wykładzinę – należy dokładnie odkurzać. Maty piankowe praktycznie nie wymagają czyszczenia; wystarczy na bieżąco wycierać brud pojawiający się na powierzchni. Równie łatwe w utrzymaniu w czystości są dywaniki korkowe i bambusowe, choć usunięcie z nich poważniejszych zabrudzeń może sprawiać problem.