Przed rozpoczęciem układania instalacji elektrycznej należy ją zaprojektować lub przynajmniej określić przybliżoną lokalizację poszczególnych elementów i ich wymagania funkcjonalne. Warto zdefiniować rodzaj oświetlenia i sposób jego włączania. Warto również zastanowić się, czy chcemy mieć w łazience np. wannę z hydromasażem, elektryczne ogrzewanie podłogowe, pralkę, wentylator, kocioł grzewczy czy przepływowy ogrzewacz wody. Do wszystkich tych urządzeń trzeba bowiem zaplanować właściwe zasilanie elektryczne. Łazienka to pomieszczenie, w którym ze względu na wilgoć i wodę istnieje zwiększone ryzyko porażenia prądem. Instalacja elektryczna w łazience musi być zatem bezawaryjna i bezpieczna w użytkowaniu.
Najważniejsze zasady montażu instalacji elektrycznej w łazience
Stosowany w łazience osprzęt musi znajdować się w specjalnych izolujących, szczelnych obudowach. Przewody elektryczne prowadzi się w tynku lub pod tynkiem. Gniazdka elektryczne powinny być hermetyczne i mieć bolce uziemiające, a już na pewno muszą być niewrażliwe na zachlapania wodą (bryzgoszczelne). Przy projektowaniu instalacji elektrycznej trzeba zaplanować odpowiednią liczbę gniazdek, by nie musieć przełączać wtyczek urządzeń. Według przepisów budowlanych gniazdka należy montować w bezpiecznej odległości od mokrej strefy (kabina prysznicowa, wanna) – minimum 60 cm. Włączniki oświetlenia montujemy na wysokości 140 cm nad podłogą, gniazdka elektryczne 230 V – 120 cm nad podłogą, a oprawy oświetleniowe – nie niżej niż 200 cm od powierzchni posadzki. Planując instalację elektryczną w łazience, trzeba mieć już nakreślone oświetlenie, rozplanowane rozmieszczenie punktów świetlnych i lokalizację włączników.
Gniazdka i łączniki
Gniazdka elektryczne są potrzebne do podłączania takich urządzeń, jak pralka, elektryczny podgrzewacz wody, grzałka w grzejniku, suszarka do włosów, elektryczna golarka itp. Do włączania i wyłączania oświetlenia i wentylatora wyciągowego potrzebne są włączniki. Włączniki zwykle montujemy przy wejściu do łazienki. Przycisk do włączania dodatkowego oświetlenia lustra warto umieścić blisko niego. Urządzenia elektryczne montowane w łazience wymagają zasilenia jednofazowego. Tylko elektryczne przepływowe podgrzewacze wody o dużej mocy mogą potrzebować zasilania trójfazowego. Wszystkie metalowe urządzenia, takie jak baterie, zawory, grzejniki, metalowy brodzik itp. należy ze sobą połączyć i z głównym uziemieniem oraz z zaciskiem uziemiającym w skrzynce rozdzielczej za pomocą jednożyłowego przewodu miedzianego.