Wysoka łazienka może wydawać się zimna i mało przytulna. Poza tym, wysokie wnętrze łazienkowe trudno jest ogrzać, a właśnie tutaj – bądź co bądź – powinno być ciepło. Kolejnym problemem związanym z wysokim sufitem w łazience jest utrzymywanie czystości najwyższych partii ścian. Choć wysokie łazienki najczęściej można spotkać w starych kamienicach, warto wiedzieć, jak umiejętnie wyrównać proporcje pomieszczenia.
Jak wykorzystać wysoką przestrzeń?
Wysoka i nieduża łazienka to pomieszczenie o zaburzonych proporcjach. Wysokie ściany w małym wnętrzu dodatkowo je pomniejszają i zwężają. Co zrobić, aby wysokość łazienki przekuć na jej atut? Jak optycznie obniżyć zbyt wysoki sufit? Po pierwsze, warto zastanowić się, czy przestrzeń pod sufitem nie da się wykorzystać na „schowanie” większości rur i mało atrakcyjnych przedmiotów. W wysokiej a małej łazience warto zrobić pojemne pawlacze lub podwieszane schowki na różne drobiazgi. Dzięki takiej podsufitowej zabudowie wysoka łazienka zostanie obniżona, a dodatkowo stanie się funkcjonalna. Optycznemu obniżeniu sufitu w łazience służy również montaż poziomych wiszących półek i szafeczek. Przy łazience wyższej niż 3,5 m można rozważyć montaż antresoli. W tym przypadku trzeba jednak uwzględnić wymiary pomieszczenia, ponieważ na schodki prowadzące na górę, na balustradę zabezpieczającą i na powierzchnię górnej platformy wypada wygospodarować dość dużą przestrzeń. Na niej można np. urządzić mini-salonik kosmetyczny z toaletką i lustrem do wykonywania makijażu.
Najczęstszy sposób poprawiający proporcje wysokiej łazienki to zastosowanie podwieszanego sufitu. Tutaj pole do popisu w aranżacji podsufitowej przestrzeni jest ogromne. Podwieszane sufity mogą mieć bowiem ciekawe, nietypowe kształty, mogą być zróżnicowane poziomami powierzchni i użytym materiałem. Samo rozplanowanie sufitowego oświetlenia ogromnie wpływa na aranżację łazienki. Rozmieszczenie diod czy lampek halogenowych wcale nie musi być symetryczne i przewidywalne. Można zaszaleć i nad wybraną strefą łazienkową, którą chcemy doświetlić czy wyeksponować światłem, warto skumulować więcej lampek – zrobić coś na zasadzie rozsypanych w suficie świetlanych punkcików. W wysokiej łazience należy zrezygnować z wiszących żyrandoli, ponieważ dodatkowo wzmocnią wrażenie zbyt wysokich i długich ścian.
Jak łudzić kolorem?
Kolor to następny sposób na optyczne obniżenie sufitu w łazience. Zastosowanie ciemnego, mocnego koloru na sufitowej powierzchni sprawi, że wnętrze będzie wydawać się niższe niż jest w rzeczywistości. Nie ma znaczenia konkretna barwa, lecz jej moc i nasycenie. W łazience jaskrawe kolory mogą być ryzykowne i dość ekscentryczne, dlatego warto postawić na szarości, ciemne brązy lub granat. Jeśli wysokość łazienki jest duża, można pociągnąć pas koloru na ściany. Szerokość kolorowego pasa u góry ścian zależy od wysokości pomieszczenia. Im wyżej, tym szerszy pas. Można też zastosować dekoracyjne listwy podsufitowe i pomalować je na wybrany kolor. Pozostała część ścian powinna być utrzymana w jasnej tonacji barwnej.
W poprawie optycznych proporcji wysokiej łazienki może również pomóc układanie płytek na ścianach w płaszczyźnie poziomej, a nie pionowej albo zastosowanie poziomych lub ukośnych wzorów. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu zabiegi nie tylko optycznie obniżają łazienkę, ale również ją poszerzają. Wysokiej łazienki nigdy nie wolno wykańczać jednolitymi płytkami od podłogi do sufitu, ponieważ stwarza to okropne, przytłaczające wrażenie studni. Wysoka łazienka wcale nie musi być problemem. Wystarczy kilka modyfikacji w aranżacji przestrzeni, by łazienka „cieszyła oko” i była funkcjonalna.