Aranżacje łazienek coraz rzadziej proponują biel jako dominujący kolor. Po pierwsze, z uwagi na trudność utrzymania takiej łazienki w czystości, a po drugie, z racji wrażenia sterylności i chłodu. Jeśli już decydujemy się na białą łazienkę, często przełamujemy ją jakimś akcentem barwnym, np. na podłodze układamy drewno w ciepłym kolorze lub wprowadzamy barwne dekory na ścianach. Jednolicie biała łazienka należy do rzadkości, ale jest to idealne rozwiązanie dla małych powierzchni. Biel bowiem optycznie powiększa przestrzeń i daje wrażenie uporządkowania.
Klasyczna biel w nowoczesnym stylu
Biały kolor na ścianach, biała glazura, klasyczna biała ceramika łazienkowa, a do tego nowoczesne białe meble – czy aby nie za dużo tej bieli? Okazuje się, że aranżacja białej łazienki nie musi być nudna. Biel bieli nierówna; w palecie kolorów biel ma różne odcienie – od alabastrowego, poprzez kolor kości słoniowej aż po mleczny i perłowy. Umiejętne zestawienie odcieni bieli pozwala stworzyć ciekawą i nietypową łazienkę. Jeśli chcemy przełamać biel w sanitariatach, możemy zdecydować się na umywalkę, wannę i sedes z niestandardowych materiałów, np. z kamienia.
Biel w łazience połączona z dobrze dobranym oświetleniem i akcesoriami robi niesamowite wrażenie. Mała łazienka urządzona na biało wydaje się przestronniejsza i jaśniejsza niż jest w rzeczywistości. Biel wpływa również na wrażenie sterylności i czystości. Warto jednak pamiętać, by do małych wnętrz łazienkowych wybierać małe płytki. Duże wymiary glazury na ścianach małej łazienki zaburzają harmonię wnętrza.
W nowoczesnej białej łazience ładnie wyglądają podłużne płytki bezfugowe o połyskliwej powierzchni. Jeśli na wykończenie podłogi również decydujesz się na płytki ceramiczne, weź pod uwagę ich fakturę i sposób kładzenia. Jeśli płytki będą kładzione z fugą, wybieraj fugę w ciemnym kolorze. Jasna fuga w podłodze szybko się brudzi i po pewnym czasie będzie wyglądała bardzo nieestetycznie. Na podłogę do nowoczesnej białej łazienki pasuje sztuczny kamień – układany na styk, bok do boku. Kabina prysznicowa powinna być z przezroczystego szkła, a strefa prysznica powinna być wyłożona białymi kafelkami.
Dodatki do białej łazienki
W białej nowoczesnej łazience sprawdzą się na pewno chromowane baterie łazienkowe. Jeśli chodzi o dodatki, warto postawić na szkło, chromowaną stal lub drewno. Jeśli zależy ci na nowoczesnej stylistyce, warto zakupić meble o geometrycznych prostych kształtach z błyszczącymi frontami. Jeśli zaś wolisz zaaranżować białą łazienkę w bardziej tradycyjnym stylu, postaw na drewniane meble łazienkowe pomalowane na biało. Na oświetlenie warto wybrać nowoczesne świetlówki lub lampy halogenowe o jasnym świetle. Łazienka nie może też istnieć bez lustra. W białej łazience dobrze komponować się będzie duże lustro bez ram. Im większe, tym lepiej. W aranżowaniu białej łazienki liczy się umiar w stosowaniu detali i form. Biała łazienka, choć jednolita, swoim wyważeniem i klasycznością daje wrażenie elegancji i dystynkcji.