Aranżacja łazienki dla całej rodziny to prawdziwa sztuka kompromisu, ponieważ rozmieszczenie i dobór wszystkich elementów wyposażenia muszą być dostosowane do potrzeb każdego z domowników – tych dużych i tych mniejszych. Jak urządzić łazienkę, która będzie wygodna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci?
Pogodzenie funkcjonalności z wyglądem
Rodzina z dwójką dzieci i wszyscy korzystają z jednej łazienki. Jak pogodzić ich odrębne wymagania odnośnie do elementów wyposażenia? Czy to w ogóle jest możliwe? Rozwiewamy wątpliwości niedowiarków: jest możliwe, ale wymaga przemyślenia i przestrzennego rozplanowania urządzeń sanitarnych.
Umieszczenie w jednej łazience całej gamy ceramiki – sedesu, bidetu, wanny, prysznica, umywalki i innych gadżetów – nie jest wcale dobrym rozwiązaniem dla rodziny. Przy aranżacji rodzinnej łazienki trzeba pamiętać przede wszystkim o jej funkcjonalności. Nie oznacza to zainstalowania w łazienkowym wnętrzu wszystkich dostępnych na rynku sprzętów armatury sanitarnej. Należy wybrać tylko te, które są najbardziej potrzebne i nie zajmują zbyt dużo miejsca.
W łazience przeznaczonej dla rodziny to nie wygląd jest priorytetem, a komfort użytkowania. Dostęp do urządzeń sanitarnych powinien być łatwy dla wszystkich domowników. Jeśli w domu są małe dzieci, należy zastanowić się nad specjalnymi udogodnieniami, np. nieprzesuwnym stołkiem ułatwiającym maluchowi umycie rąk w umywalce. Jeśli rodzina jest liczna, warto zastanowić się nad montażem przynajmniej dwóch umywalek, żeby nie było kłótni podczas porannej toalety.
Gdy łazienka jest mała i zależy nam na oszczędności miejsca, w wyborze między wanną a prysznicem zwycięży zapewne to drugie. Natrysk to dobra opcja dla dorosłych, nastolatków i dużych dzieci. Jeśli jednak w domu są maluchy lub gdy planujecie w niedługim czasie powiększyć rodzinę, to wanna będzie bardziej funkcjonalnym wyborem. Dla dzieci kilkuletnich można zamontować wysoki brodzik, by mogły pluskać się do woli w wodzie – w ten sposób zostanie rozwiązany problem funkcjonalności, małego metrażu łazienki i potrzeby zabawy dzieci. Optymalnym rozwiązaniem w łazience dla całej rodziny byłoby zamontowanie zarówno prysznica, jak i wanny, lecz w tym względzie decyduje wielkość pomieszczenia. Aby z wanny korzystać również jako z prysznica, wystarczy kupić odpowiedni parawan nawannowy.
Porządek w łazience
Kolorystyka łazienki dla całej rodziny powinna bazować na barwach neutralnych, które będą do zaakceptowania przez wszystkich domowników. Dobrze, jeśli łazienka jest utrzymana w uniwersalnym charakterze i panuje w niej stylistyczny umiar. W łazience rodzinnej często trudno o utrzymanie porządku. Duża liczba osób korzystających z jednej łazienki potrafi zrobić nie lada bałagan. Aby w łazience panował ład, warto zakupić pojemne szafki i zamykane półki.
Niższe szuflady mogą być przeznaczone na rzeczy dla dzieci, wyższe – dla dorosłych. Muszą się w nich pomieścić ręczniki, środki czystości i kosmetyki. Nie eksponuj ich na otwartej przestrzeni łazienki, ponieważ będą tworzyły wrażenie nieporządku. W łazience ustaw kosz na pranie, nawet gdy pralka znajduje się w innej części domu. Do wyboru masz nie tylko niezbyt atrakcyjne kosze plastikowe albo wiklinowe, które mogą nie komponować się z resztą pomieszczenia. Możesz zdecydować się również na kosze do zabudowy. Nie rzucają się w oczy i pomagają w segregacji brudnej odzieży.