Zastanawiając się nad projektem i aranżacją łazienki, przychodzi czasem na myśl pytanie: łazienka razem z WC czy jednak oddzielnie? Łazienka bez miski ustępowej i bidetu wydaje się przestronna i można ją zamienić w domowe SPA wyłącznie ze strefą kąpielową. Poza tym oddzielna ubikacja gwarantuje intymność. Problem jednak w tym, że nie zawsze można mieć dwa odrębne pomieszczenia, choćby ze względu na mały metraż. O czym pamiętać, aranżując łazienkę razem z toaletą?
Kiedy lepiej oddzielić łazienkę od toalety?
Osobna toaleta jest funkcjonalnym i dobrym pomysłem, jeśli z jednej łazienki korzysta wielu domowników. Duża rodzina z dziećmi powinna zatem postawić na osobne wygospodarowanie przestrzeni dla ubikacji i łazienki, aby nie było sporów, gdy ktoś zechce wziąć prysznic, a w tym samym czasie druga osoba będzie potrzebowała skorzystać z toalety. O tym, czy urządzić oddzielnie toaletę, decydują również przyzwyczajenia i gusta domowników. Wiele osób ma łazienkę łączoną z ubikacją i nigdy nie umniejszyło to komfortu korzystania z pomieszczenia „dwa w jednym”.
Jeśli zależy ci jednak na intymności przy czynnościach higienicznych, warto rozważyć oddzielenie łazienki od toalety. Ułatwieniem sprawy jest duży metraż pomieszczenia, które można przedzielić ścianą działową według własnego uznania na dwa odrębne wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest małe, nie warto decydować się na jego podział na toaletę i łazienkę, ponieważ powstaną wówczas dwie niefunkcjonalne i niewygodne klitki.
Aranżacja łazienki razem z ubikacją
Lepiej połączyć ubikację razem z łazienką, jeśli w miejscu przeznaczonym na toaletę nie będzie miejsca na choćby małą umywalkę. W celu umycia rąk po skorzystaniu z ubikacji trzeba będzie bowiem i tak udać się do łazienki. Toalecie bez umywalki od razu należy powiedzieć stanowcze „nie”. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo niepraktyczne, ale również niehigieniczne. Gdy metraż pomieszczenia nie pozwala na odrębne zaaranżowanie łazienki i toalety, trzeba tak rozplanować przestrzeń i umiejscowienie urządzeń sanitarnych, aby osoby korzystające z części toaletowej miały zapewnioną intymność, a jednocześnie aby można było swobodnie korzystać z innych łazienkowych sprzętów.
Bardzo dobrym pomysłem jest zbudowanie małych murków i przepierzeń, które oddzielą poszczególne strefy w łazience. Miskę ustępową należy instalować w miejscu niewidocznym po otwarciu drzwi wejściowych do łazienki. Innym rozwiązaniem jest wydzielenie pomieszczenia toaletowego w łazience i oddzielenie go od reszty wnętrza ścianką z luksferów, lekkimi drzwiami, parawanem lub poprzez zawieszenie zasłonki. Plusem w urządzaniu wspólnej łazienki i WC jest zaoszczędzenie na wyposażeniu i wystroju.