Styl loftowy to styl specyficzny, nawiązujący do czasów rewolucji przemysłowej. Lofty zaś to, mówiąc najogólniej, przestronne wnętrza w starych pofabrycznych budynkach. Ich cechami charakterystycznymi są industrialne elementy wystroju, oszczędność aranżacyjna i surowe materiały. Jeśli pragniecie urządzić łazienkę w loftowym stylu, powinniście zachwycać się ścianami z betonu lub surowej cegły.
Historia stylu loftowego w skrócie
Pierwsze lofty powstawały w latach 60. XX wieku na nowojorskim Manhattanie i swoją popularność zawdzięczają amerykańskiej awangardzie. Młodzi, niezależni artyści wynajmowali opustoszałe fabryczki, magazyny czy warsztaty i zamieniali je na mieszkania połączone z pracownią. Prowizorycznie zaadaptowane pomieszczenia poprzemysłowe po pewnym czasie zmodernizowano na luksusowe, aczkolwiek oryginalne apartamenty w „surowym” stylu. Tak narodził się styl loftowy, który dotarł także do Polski.
Nie każdy chce czy może mieszkać w prawdziwym lofcie, ale jego namiastkę można stworzyć poprzez odpowiednią aranżację wnętrza. Dla stylu loftowego charakterystyczne są ściany z cegły, surowego betonu, stalowe elementy, widoczne kable i rury. W łazience w stylu loftowym dominuje chłodna kolorystka i minimalizm. Jeśli kupujemy meble, to najlepiej jak najprostsze i jak najmniej. Pomieszczenie koniecznie powinno mieć wysoki sufit i duże okna. Loftowy klimat uzyskamy najprościej poprzez ceglane lub betonowe ściany. Ciekawy efekt wizualny daje czerwona cegła z brązowym cieniowaniem lub szary klinkier. Chłodne szarości i ciemne grafity dobrze korespondują z niewykończoną betonową podłogą i sufitem. Oświetlenie oryginalne – najlepiej wiszące na długim przewodzie żarówki bez klosza albo proste przemysłowe lampy otoczone specjalną osłoną z drutu – jak w starych fabrykach.
Charakterystyka stylu loftowego w pigułce
-
Duża przestrzeń. Łazienka w loftowym stylu powinna być przestronna, duża, bez ścianek działowych, z umownie zaznaczonymi strefami o różnej funkcji. Nie bez znaczenia jest wysoki sufit i budowana u góry antresola z metalowymi ażurowymi schodami.
- Industrialny aranż. Na widoku pozostają wszelkiego rodzaju instalacje, kable, rury, filary, belki stropowe, żeliwne podpory itp., ponieważ one podkreślają charakter wnętrza. Dobrze, gdy w łazience są obecne choćby fragmenty starego wystroju, np. stalowe blaty, które po renowacji pełnią funkcję ozdobną.
- Surowe materiały. W łazience loftowej zwracają uwagę ściany z betonu lub surowej cegły, szkło-ścianki, elementy stali nierdzewnej, chromowane wykończenia. Ich chłód można przełamać podłogą z naturalnego drewna (deski, parkiet przemysłowy).
- Ascetyczny wystrój. Należy zrezygnować z ozdób i dekoracyjnych bibelotów. Okna najlepiej pozostawić bez zasłon. Funkcję ozdobną mają pełnić designerskie meble, oryginalne w formie i wykonane z nietypowych materiałów.